Kaynaklara göre aile birbirine kan bağı ile bağlanan, yasal ve duygusal bağlarla bağlı kişilerden oluşan en küçük toplumsal birimdir. Modern toplumlarda aile evlilik yoluyla kurulur.

Bu yazımızda Trabzon aile danışmanı, Trabzon’da aile danışmanlık hizmeti nedir, Trabzon’da aile danışmanlığının amacı nedir, Trabzon’da aile danışmanı ücretleri ne kadardır? Tarzındaki sorular hakkında genel anlamda bilgiler verilecektir. Trabzon’daki psikolojik danışmanlık ofisimize gelen birçok kişi bu sorular hakkında bilgi almak istemektedirler. Bu yüzden bu yazının sizin için yararlı olacağını düşünüyoruz.

Trabzon’da Aile Danışmanı Nedir?

Aile danışmanı ne demek? Aile danışmanı, evli çiftlerin veya aile bireylerinin ev içerisindeki ortaya çıkabilecek herhangi bir zihinsel veya duygusal sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olan danışmanlık verirler. Bu nedenle Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu ailelerin mutlaka aile danışmanlık hizmetinden faydalanmaları gerektiğini düşünmektedir.

Aile danışmanlığı hizmeti toplumun refah seviyesini yükseltmekte son derece önemlidir. Bunun sebebi Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu’na göre sağlıklı aileler sağlıklı bireyler yetiştirirler, sağlıklı bireyler sağlıklı aileler kurarlar.

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu aile danışmanlığı hizmetini online olarak vermektedir.

Trabzon’da Online Terapi Hizmeti

Online terapi nedir? sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse profesyonel ruh sağlığı hizmetinin diğer bir ifadeyle psikolojik desteğin internetten, bilgisayardan veya telefon üzerinden sunulduğu, yeni bir yaklaşımdır.

Online terapi; psikolojik yardım için başvuran bireye internet üzerinden psikolojik destek hizmetinin verildiği alternatif bir psikoterapi yöntem aracı veya türüdür. online terapi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Trabzon Online Terapi Hizmeti” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Neden Trabzon’da Aile Danışmanlığı Alınır?

Trabzon Aile danışmanlık hizmeti, aile içerisindeki iletişim problemlerini gidermek ayrıca aile içerisinde kişilerin birbirlerini anlamalarında yardımcı olan bir kurumdur. Aileyi tehdit eden kritik dönemlerdeaile danışmanlık hizmeti almak en iyi ve sağlıklı yollardan biridir. Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu bu konu hakkında evliliğin ilk yıllarından başlayıp, çocukların evden ayrılışına kadar birçok çeşitli problemlerin kritik dönemlere örnek olduğunu söylemektedir. Genel olarak aile danışmanlığı almanın nedenlerini aşağıda sıraladık;

  • Cinsel hayattaki problemler
  • Boşanma süreçleri
  • Evlilik dışı yaşanan ilişkiler
  • Aile arasındaki iletişim kopukluğu veya bozuklukları
  • Eşlerin birbirlerine karşı olan hoşgörünün saygının ve sabrın azalması
  • Ebeveynler ile yaşanan anlaşmazlıklar, sıkıntılar
  • Kaybetme korkusu, aldatılma endişesi ve değersizlik duygusu
  • Aldatma-aldatılma psikolojisi
  • Aile içerinde huzursuzlukların yaşanması ve süreklilik göstermesi

Trabzon Aile Danışmanlık Hizmetinin Yararları Nelerdir?

Değişen ve hala değişmeye devam eden hayat koşulları her şeyi etkilediği gibi aile yapılarını da etkilemektedir. Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu geçmişte hepimiz dede, nine gibi yakınlarla aynı evde yaşarken yani geniş aile ile yaşamaktayken şu an bu yapı daha küçük hale gelerek yalnızca anne baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile haline gelindiğini belirtmektedir. Bu çekirdek aile içerisinde hem çevresel hem kişisel sorunlardan kaynaklanan çatışmalar ortaya çıkmaktadır. Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu ailelerin hem bireysel hem de aile içerisinde hayatlarının refah ve huzur içinde yaşamalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Aile danışmanlığının amacı nedir?

Aile danışmanlığında amaç aile içindeki haklı veya haksızı bulmak değildir. Asıl amaç sorunların nedenlerini tespit etmek ve bunlar üzerine giderek düzenlemeleri yaparak aile arasındaki hoşgörü saygı ve iletişimi kuvvetlendirmektir. Bunlara ek olarak aile danışmanlığının amacı aile üyelerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını birbirlerini dinlemelerini sağlamaktır.

Trabzon Aile Danışmanı Ücretleri ne kadar?

Trabzon aile danışmalık ücretleri hakkında net bilgi vermek zordur. Bunun nedeni aile danışmanlık ücretleri destek alacağınız psikoloğun mesleki tecrübesi, başarısı, uzmanlık alanlarının farklılık göstermesinden kaynaklanmaktadır. Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu aile danışmanı ücretini alt sınırda tutarak 300 TL olarak belirlemektedir.