Günümüzde teknolojide meydana gelen değişikliklerle birlikte iletişim araçlarında da değişimler olmuştur. Psikolog hizmeti de teknolojinin bu değişimiyle birlikte hem yüz yüze hem online terapi olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu makalede Online terapi hakkında merak edilenleri Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu’na sorduk ve vermiş olduğu cevapları kısa ve açık şekilde yazımızın devamında özetledik.

Online terapi hakkında merak edilen sorular genellikle şu şekildedir;

Online terapi nedir? Online terapi hangi rahatsızlıklarda etkilidir? Trabzon’da Online terapiye kimler katılabilir? Trabzon’da Online terapinin avantajları nelerdir? Trabzon’da Online terapide kullanılan yöntemler nelerdir? Online terapi çeşitleri nelerdir? tarzındaki birçok sorunun cevabını bu makalemizde anlatacağım.

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Online Terapi Nedir?

Online terapi, profesyonel ruh sağlığı hizmetinin diğer bir deyişle desteğinin internet veya telefon üzerinden sunulduğu, yeni bir yaklaşımdır.

Online terapi; psikolojik yardım için başvuran kişiye internet üzerinden psikolojik destek hizmetinin verildiği alternatif bir psikoterapi yöntemidir. 

Trabzon’da Online Terapi Avantajları Nelerdir?

Trabzon’da Online terapi, Trabzon’da bireye randevu kaçırdım derdi olmadan, istediği zaman ve yerde, hızlı şekilde, istediği psikolog ya da psikoterapiste ulaşma fırsatı sunmaktadır. Birçok ülkede yaygın biçimde tercih edilmekte olan online terapi son senelerde ülkemizde ve ayrıca Trabzon’da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Online terapiyi yüz yüze terapiden ayıran temel özelliği; Mekan ve zamanın öneminin olmadan psikoterapi hizmeti alabilme rahatlığı olmasıdır.

Trabzon’da Online Terapi Hangi Rahatsızlıklarda Etkilidir?

Uzman bir psikolog hangi durumlarda psikolojik sorunların online terapi ile çözülebileceğini bilmektedir. Psikolojik rahatsızlık online terapi ile halledilemeyecek bir konu ise sizi yüz yüze terapi alma konusunda destekleyecektir. Online terapi ile cinsel sorunlar, aile danışmanlığı, kişilik bozuklukları ve madde bağımlılıkları gibi konularda etkili olması kişinin çabasına bağlıdır.

Trabzon’da Online Terapi Nasıl Yapılır?

Trabzon’da online terapi hizmeti Zoom Skype veya WhatsApp üzerinden online terapiler yapılmaktadır. Online terapiler isteğe bağlı olarak sesli veya görüntülü olarak yapılır. Ancak

Trabzon Online Terapi Ücretleri

Trabzon’da online terapi ücretleri ortalama fiyatlardadır. Ancak daha gelişmiş olan büyük şehirlerde online terapi ücretleri de fiyat konusunda daha yüksek ve maliyetli olabilmektedir.

Trabzon’da online terapi ücretleri 300 TL ile 1250 TL arasında farklılık göstermektedir. Fakat önemli olan ücretten ziyade danışmanlık alacağınız psikoloğun mesleki başarıları, tecrübeleridir.

 Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu görüntülü olarak yapılan terapilerin daha verimli olduğunu belirtmektedir. Online terapi seansları 40 dakika ile 90 dakika arasındadır.

Trabzon’da Online Terapiyle Yapılabilen Terapiler Hangileridir?

  1. Trabzon’da Online terapinin ne olduğu yukarıda verilmiştir. Bu başlık altında ise online terapi ile hangi psikoterapiler yapılır onlardan bahsedilecektir. Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu Online terapi cinsel terapi, bireysel terapi, evlilik ve çift terapisi, aile terapisi, grup terapisi üzerine terapiler yapmaktadır.
  2. Online Bireysel Psikoterapi: Bu uygulamada kişi bireysel olarak internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak online terapi hizmetinden faydalanmaktadır. Danışan ve terapistin karşılıklı olarak etkileşim içinde olmasıyla yürütülmektedir.
  3. Online Evlilik (Çift) ve Aile Terapisi: Terapist önce eşlerle bireysel olarak görüşülür. Daha sonra üçlü görüşmelere geçilir. Buradaki bireysel görüşmedeki amaç eşlerin birbirleri hakkındaki görüşlerini baskı hissetmeden rahatsızlık duymadan ifade edebilmesidir. Skype,  Zoom veya WhatsApp programlarında görüşmeye başkalarını davet edip ekleyerek kolaylıkla yapılabilir.
  4. Online Cinsel Terapi: Cinsel terapi de bireysel terapi de olduğu gibi danışan ve psikoterapist/psikolog şeklinde bireysel olarak uygulanabilir ya da evlilik ve çift terapisindeki gibi eşlerle aynı zamanda uygulanabilir.
  5. Online Grup Terapisi: Online grup terapisinde evlilik terapisinde uygulandığı gibi görüşmeye aynı zamana birden fazla kişinin eklenmesi ile terapi gerçekleştirilir.
  6. Online Kariyer Psikolojik Danışmanlığı: Bireysel veya grup halinde kariyer, iş, eğitim gibi konularda danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilmektedir.

Psikolog Mehmet Ali Yağcıoğlu hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.